WordPress Tema Entegre – WordPress Şablon Yapısı

Merhabalar WordPress Severler,

WordPress entegresi yaparken dosya yapılarını çok iyi bilmemiz gerekiyor. WordPress temelinde blog yapısını barındırdığı için hangi dosyanın hangi çıktığı vermesi gerektiğini bilmek büyük kolaylık sağlıyor. Örneğin wordpress’de index.php blog listelerinin olduğu şablondur aynı şablon arşiv ve kategori yazılarını listelemek içinde kullanılıyor ama siz ayrı bir tasarım kullanmak isterseniz örneğin kategori yazılarını listelemek istiyorsunuz ama tasarımı farklı olsun istiyorsunuz o zaman category.php açmanız gerekli wordpress bu dosyayı öncelikli olarak tanımlayacaktır. Html ve tasarımı bu dosyaya entegre edip kullanabilirsiniz.

WordPress’e yeni entegreye başlayan bir çok kişi ana sayfanın tasarımında büyük sorun yaşamaktadır. Çünkü index.php listeleme olarak kullanıldığı için arşiv veya kategori gibi listeleme sayfasıda aynı şablonu kullandığı için çakışma olmaktadır.

2 türlü yöntem var.

1. home.php oluşturma ana sayfayı buraya kodlamak (Blog tasarımı da aynı şablonu kullanır)
2. anasayfa.php oluşturup dosyanın başına aşağıdaki kodları yazıp sayfa oluşturup özel şablon olarak seçebilirsiniz.

 <?php /* Template Name: Ana sayfa */ 

Daha geniş bilgiye sahip olmak için aşağıdaki diagramı inceleyebilirsiniz.

https://devehttps://developer.wordpress.org/files/2014/10/template-hierarchy.pngloper.wordpress.org/files/2014/10/template-hierarchy.png

Takıldığınız nokta olursa yorum kısmından sorabilirsiniz

Hayatı Kodla Güçleniyor

Merhabalar, Hayatı Kodla gittikçe güçlenen bir blog haline geliyor. Sende bu gücün bir parçası olabilirsin. Merak etme spam mail atmıcaz :)

Hayatı Kodla Güçleniyor

Merhabalar, Hayatı Kodla gittikçe güçlenen bir blog haline geliyor. Sende bu gücün bir parçası olabilirsin. Merak etme spam mail atmıcaz :)