Wordpress AMP ve Facebook Instant Articles Kurulumu

AMP ve Facebook Instant Articles Kurulumu

  • 26 Eylül 2017
  • 48 Okunma
  • Yorum Yok
  • 7 DK

Merhabalar WordPress Severler,

Bugün sizlere son zamanlarda hem SEO hem de sosyal medyada çokça kullanılan 2 tane yeni nesil teknolojiyi anlatacağım ve beraber ayarlarını yapacağız.

İlk olarak bu 2 yeni teknoloji nedir kısaca anlatayım.

AMP (Accelerated Mobil Pages | Hızlandırılmış Mobil Sayfalar)

Bu yeni teknoloji Google arama sonuçlarında sizin sitenize daha hızlı erişilebilsin diye küçük boyutlu web sayfaları oluşturur ve böylece siteniz normalden daha hızlı açılır.
Daha detaylı bilgi için tıklayınız

Facebook Instant Articles

Bu teknoloji ise facebook’un kendine özgü bir teknolojisidir. Facebook’un sizler için hazırladığı bir şablon vardır. Siz de bir xml yardımıyla facebook’un istediği verileri facebook’a gönderirsiniz. Böylece instant articleniz otomatik oluşur. Birazdan beraber yaparken daha iyi anlayacaksınız.

WordPress AMP ve Facebook Instant Articles Kurulumu

Şimdi wordpress’inize 2 tane eklenti kurmamız gerekecek. AMP ile başlıyorum.

Eklentimizin Adı : AMPforWP

AMP kurulum videosu

Yukarıdaki videoyu izleyerek hemen AMP teknolojisini kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayarlar kısmında kendi logonuzu ve dizaynınızı yapmayı unutmayın. Bu ayarları yaptıktan sonra arada bir webmaster tools (search console) dan

Google AMPTaki etmeyi unutmayın benim sitemde 2 hafta içerisinde etkiler başladı ve mobildeki trafiğim baya arttı.

Şimdi geldik Facebook Instant Article kurulumuna

Facebook Instant Articles Kurulumu

Bizzat Facebook’un WordPress ile birleşerek yazdığı eklentiyi kuruyoruz.

Ekletimiz : WordPress için Instant Articles

Eklentiyi kurduktan sonra ayarlar kısmına gelip Facebook sayfamızla web sitemizi birleştirmemiz gerekiyor.

Facebook Instant Articles Ayar Sayfası

1- Yukarıdaki linkte tıklayın sizi bir ayar sayfasına götürecektir. Bu kısımdan web siteniz ile bağlayacağınız sayfayı seçin ve koşulları da işaretleyip yeşil butona tıklayın.

2- Açılan sayfada en alt kısma gelin. Buradan “Connect Your Site | Sitenizi Bağlayın” kısmına tıklayın açılan içerikte size bir etiket verecektir bu etiketin içerisindeki PageID kopyalayın ve wordpress panelindeki Facebook AI (Kısalttım) ayarlar bölümünün en üstüne yapıştırın ve kayıt edin.

3- Kayıt ettikten sonra sitenizde Cache varsa mutlaka temizleyin.

4- Tekrar facebooka dönün ve PageID aldığınız kısımın hemen altında web sitenizin yolunu yazın ve butona tıklayın. Doğrulama işlemi olmuyorsa web sitenizi açıp kaynak kodunda size verilen meta etiketini arayın.

5- Doğrulama işlemi olduysa. Hemen bir alttaki bölüme giriyoruz. “Production RSS Feed” bu bölümde yukarıda bahsettiğim xml dosyasını eklememiz gerekiyor. Kurduğumuz eklenti zaten bu xml dosyasını otomatik oluşturuyor ve o xml şöyle ulaşıyoruz.
ÖRN : websitesi.com/instant_articles
Kendi doğruladığınız web sitenizin sonuna “instant_articles” ekleyerek bu xml ulaşabilirsiniz. Bu kısmıda facebooktaki alana yazıp kayıt ediyoruz.

6- En az 5 tane yazınızın olması gerekiyor bu alanda bunuda WordPress “Ayarlar” kısmından “Okuma” Açılan sayfadan “Beslemelerde gösterilecek en güncel kayıt adedi” karşısındaki kutuya 5 yazmanız yereli olacaktır.

7- Bu kadar ayardan sonra 10 dk sizi bekletiyor Facebook. 10 dk sonra yazılarınızdan en son 5 tanesinde eğer hata varsa hataları listeliyor. Ona göre düzenlemeleri yamanız gerekiyor. Ben de ilk olarak boş logo hatası vermişti. Düzelttim sonradan tabi ilerleyen zamanlarda da hatalar olabiliyor onları da takip etmeniz gerekmekte

8- Buraya kadar geldiniz hatanız yok ise “Submit For Review” bölümü açılacak ve butona basıp makalelerinizi incelemeye yollayacaksınız. 3-4 gün sonra eğer sorun yoksa tebrikler mesajı ile birlikte artık otomatik olarak veya manuel olarak yazılarınız facebookta yayınlanacaktır.

Okuduğunuz için teşekkür ederim 🙂

AMP ve Facebook Instant Articles Kurulumu Etiketleri:

HAYATI KODLA'YA ABONE OLUN!!
ETKİLEYİCİ BİR YORUM BIRAK

AMP ve Facebook Instant Articles Kurulumu İle Benzer Yazılar

"AMP ve Facebook Instant Articles Kurulumu" Yazısına uygun diğer makalerler