Web Tasarım Standartları

  • 30 Ocak 2017
  • 65 Okunma
  • Yorum Yok
  • 7 DK

Merhabalar Web Arayüz Tasarımcıları,

Web deneyimi

Bu yazımızda aslında kendini geliştirmek isteyen web arayüz tasarımcılarına hitap etmek istiyorum. Maalesef ki çevremizde photoshop bilen ben web arayüzcüyüm diye geçiniyor tabi aynı durumun başka bir versiyonu yazılımcılar içinde geçerli. Neyse konumuz bu değil.

Şimdi sizlere bir web tasarımında nelerin gerekli olduğunu sırayla yazacağım ve kısa anlatımlarını yapacağım. Bu yazdıklarım bir web tasarımcısının yapması gereken işlemleri kapsayacak.

1. TASARIM BOYUTLARI
Her yerde yazıyor ama bir kere de ben vurgulamak istiyorum. 2010 yılına kadar bir web sitesi tasarlanırken 1024px genişliğinde bir sahne açılırdı yüksekliğin herhangi bir sınırı yoktu. 1024*600 bir sahne açılır ve bu sahne üzerinden aşağıya doğru tasarım yapılırdı. Yükseklik artabilir tabi.

Günümüzde ise responsive olayı yani her ekrana uyumluluk web teknolojisi var. Çoğu tasarımcı kafasına göre bir sahne açıp ÖRN: 1500px tasarımı buna göre yapıyor ve grid cetvelini koyup bırakıyor aslında bu da yanlış bir şey. Çünkü yapılan tasarımın ara pixelleri olabiliyor. Bu ara pixeller tabletin yan çevrilmiş halinde veya mobilin yan çevrilmiş halinde tasarımı çok bozuyor. Hele tam ekran bir slider varsa ve içerisinde yazı varsa al başına belayı. Tasarımcı için çok büyük bir sorun oluyor.

Olması gereken boyutlar şöyle
Large PC = 1440px genişlik
PC = 1024px Genişlik
Tablet = 768px genişlik
Tablet/Mobil yatay = 480px genişlik
Mobil = 320px genişlik

Tasarımın yukarıdaki boyutlara uygun şekilde çizilmesi gerekebilir ama çoğu durumda flat bir tasarım yaptıysanız PC,Tablet ve Mobil çizip diğer tüm ekranlara uyarlanabilir.

NOT: Diğer maddeler için aşağıdaki sayfaları kullanın

HAYATI KODLA'YA ABONE OLUN!!
ETKİLEYİCİ BİR YORUM BIRAK

Web Tasarım Standartları İle Benzer Yazılar

"Web Tasarım Standartları" Yazısına uygun diğer makalerler