Web site kodlamak için sistemler – Fonksiyonlu

Web site kodlamak için sistemler – Fonksiyonlu

  • 22 Ekim 2013
  • 3 Okunma
  • Yorum Yok
  • 7 DK

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere bir web sitesi yapmanın en basit yolunu anlatıcam. Bu en basit yöntemdir ama spagetti kod denilen ve sistemi yavaşlatan bir yöntemdir tabi sistemi yavaşlatması aynı dosyada birden fazla fonksiyonun olması ve bu fonksiyonların hepsinin yüklenmesi sonucu oluşur. Şimdi bu sistemin klasör ve dosya yapısını inceleyelim.

Ana Dizin
tema <- Klasör index.php fonksiyonlar.php baglanti.php Klasör ve dosyalarımı bu şekilde Şimdi görevlerini ve işleyişlerini anlatayım TEMA klasörü
Bu klasörde temamızın parçalanmış dosyaları mevcut.

İlk önce header.php sitenin ust kısmı parçalanmalı yani ya body etiketinin ilk açılış etiketine kadar olan kısım veya logo ve menü gibi sitenin hep üstünde gözükmesi gereken html etiketlerinin olması gerekiyor.

footer.php dosyamız burada genelde body ve html kapanma etiketileri olur ama gene sitemizin en altında her sayfada gözükmesi gereken html etiketleri varsa onlarda konur.

index.php dosyamız burda ise en üstte header.php dosyamızı duruma göre include veya require edilir ve böylece html kodlarımızın başı çıktı olarak gözükür. Sonra gövdede ki html etiketlerimizi include ettikten sonra php kapanma etiketinin dışına (?>) dışına eklenir. Gövdedeki html etiketlerinden hemen sonra gene bir php başlangıç etiketi açılır ve footer.php include veya require edilir. Bu kısımda başka sayfalarda konulabilir. Örneğin hakkimda.php ve iletisim.php gibi bunlarada aynı index.php deki şeyler uygulanır. header.php ve footer.php include edilir ve gövde html etiketleri bu iki kodun ortasına konur.

INDEX.PHP dosyasi
Bu dosya siteye ilk girildiğinde çalışacak olan dosyadır. Burda ilk önce fonksiyonlar.php dosyasi require edilir ve bir get parametresi oluşturulur örneğin “sayfa” isminde bir get parametresi diyelim bu değer bir switch kontrolü ile kontrol edilir ve boş ise tema klasörünün altında. index.php include edilir. Eğer dolu ise örneğin “hakkimda” gibi bu seferde tema klasöründe “hakkimda.php” dosyası include edilir. Bu olaylar olurken sitenin urlsi şöyle gözükmektedir.

“hayatikodla.com/?sayfa=” veya “hayatikodla.com/?sayfa=hakkimda”

bu “?sayfa=hakkimda” kısmını tema klasöründeki html lerde kullanacağınız a etiketlerine vereceğiniz href değeri ile değiştirebilirsiniz.

ÖRN:

 a href="?sayfa=hakkimda" alt="Hasan Yüksektepe Hakkında" 

seflink diye tabir edilen seo uyumlu url yapısını kullanmak istiyorsanız. Htaccess dosyasını kullanabilirsiniz. Onu burda anlatmayacağım ama kullanmak isterseniz yorum ile bana sorabilirsiniz.

FONKSİYONLAR.PHP dosyasi
Bu dosyamız bizim kütüphane dosyamızdır yani bütün kodlarımızı burada yer alacaktır. Şöyle örnek vereyim. hakkimda sayfası için veritabanından veri aldığımızı düşüneylim “hakkimda” isminde bir fonksiyon oluşturup çıktı olarak veritabanından aldığı veriyi return veya echo ile çıktı verdiğini düşünelim. sitede hakkimdayi açtığımızı varz edelim işleyiş şu şekilde olacaktır.

“hayatikodla.com/?sayfa=hakkimda”

GET ile gelen “sayfa” parametresi hakkimda ya eşit switch ile kontrol edilince tema/hakkimda.php dosyası çalıştırılıyor. tema/hakkimda.php dosyasından içeriğin olması gereken html etiketinin içerisinde hakkimda() fonksiyonu var. Ana dizindeki index.php dosyasının en üstünde fonksiyonlar.php require edildi. böylece tema/hakkimda.php çağrıldığında içerisindeki hakkimda() fonksiyonunu görecek ve hata vermeden çıktı ekrana basacak.

BAGLANTİ.PHP dosyasi
Bu dosya sadece bizim veritabanına erişim için kullandığımız bir dosya bu dosyayı sadece fonksiyonlar.php dosyası require ediyor.

Buraya kadar anlamadığınız bir kısım varsa yorum atarak sorabilirsiniz ve bu çalışma sistemi ile büyük projeler geliştirmek çok mantıksız olur. Çünkü fonksiyonlar.php dosyasında her sayfa için yazacağınız fonksiyonlar mevcut olacağından satır sayısı 10000 leri bulabilmektedir. prs stantartlarına uyumlu olarak yazsanız bile bu sistemi yavaşlatmaktadır ve cache kullanmanız bu sistemde biraz zordur bu sistem çok basit hatta baya ilkel bir sistemdir anacak yinede küçük tanıtım siteleri için uygun bir sistemdir. Örneğin 4-5 sayfayı geçmeyen siteler için rahatlıkla kullanılabilir fazla işlevi olan siteler için bu sistemi kullanmak gereksizdir 2. yazımda orta seviyeli siteler için bir sistem anlatıcam kolay gelsin.

HAYATI KODLA'YA ABONE OLUN!!
ETKİLEYİCİ BİR YORUM BIRAK

Web site kodlamak için sistemler – Fonksiyonlu İle Benzer Yazılar

"Web site kodlamak için sistemler – Fonksiyonlu" Yazısına uygun diğer makalerler