Tuğçe için 2. konuşma (Sohbet) algoritması

Tuğçe için 2. konuşma (Sohbet) algoritması

  • 25 Kasım 2013
  • 30 Okunma
  • Yorum Yok
  • 5 DK

Dün Tuğçenin ilk sohbet algoritmasını paylaşmıştım şimdi ise ikinci algoritmayı paylaşıcam. Bu algoritmada çok basit ama 1. den daha mantıklı cevaplar verdiren bir algoritma ama tabi biraz uğraşmanız gerekiyor.

Burda öncelikle mantığı anlatmam gerekiyor. Şimdi normal bir konuşmaya bakma gerekirse siz sorarsınız ve karşıdaki da ona göre cevaplar.  Bu algoritmada konuşan kişinin verdiği cevabı hem biz sormuş gibi kayıt ediyoruz hemde onceki sorunun cevabı olarak kayıt ediyoruz. Biraz karışık ama mantığı bir resimle daha iyi anlayacaksınız.

Tuğçe konuşma (sohbet algoritması) 2

Tuğçe konuşma (sohbet algoritması) 2

Sol tarafda gördüğünüz gibi cumle ve cevap isminde 2 tane sütunumuz var. Siz Selam diye yazdığınızda ilk önce cevaba kayıt oluyor tabi ilk konuşma başlangıcı olduğu için cumle sütununda selam veya merhaba gibi sohbeti başlatmak için bir kelime olmalı.

Şimdi biri selam yazdığında ilk önce cevap sütunundan dan cevabı alıyor. Ekrana yazıyor ve cumle sütununa cevabın aynısını kayıt ediyor. Selamdan sonra “nasılsın” diye sorulunca daha demin cumle sütununa selam diye kayıt ettiğinde karşılık cevap olarak “nasılsın” cevabını ekliyor. Böylelikle normal sohbet ederken sorular ve cevaplar otomatik olarak kayıt edilmiş oluyor tekrar konuşmak istediğinizde size mantıklı olarak cevaplar veriyor. Yalnız burada yapmanız gereken en önemli olay. Tuğçe”ye kelime öğretmeniz yani onunla konuşuyormuş gibi hem sizin hemde Tuğçenizin düşüncesine göre cevap vermeniz gerekiyor çünkü daha veritabanı boş neye nasıl cevap vereceğini bilmiyor. Kelime öğrettiğiniz zaman bir daha ki sefere sizinle mantıklı şeyler konuşacaktır.

Hala anlamadıysanız size şöyle örnek vereyim.

Siz “selam” diye istek yolladığınızda tuğçenizin nasıl cevap vermesini istiyorsanız o şekilde cevabı da istek olarak yollamanız gerekiyor. Sistem onu veri tabanına otomatik olarak kayıt edecektir.

ÖRN:
Selam
selam
nasılsın
iyiyim sen?
Bende iyiyim
iyiymiş
Ne yaptın bugün
Oturdum bütün gün

gibi bir konuşma yapmanız gerek kelimeleri öğrenince sizinle daha mantıklı konuşacaktır.

Kodlarımıza geçelim

set_charset("utf8");
$kelimeler = explode(" ",$_POST["cumle"]);
$hepsi = "";
foreach($kelimeler as $kelime){
$hepsi .= """.$kelime."",";
}
$hepsi = rtrim($hepsi,",");
$cevapal = $mysqli->query("SELECT * FROM `cumleler2` WHERE cumle LIKE "%".$_POST["cumle"]."%" ORDER BY RAND() LIMIT 1");
//$cevapal = $mysqli->query("SELECT * FROM `cumleler` WHERE cumle LIKE "%".$_POST["cumle"]."" OR cumle IN(".$hepsi.") OR cumle NOT IN ("".$_POST["cumle"]."") ORDER BY RAND() LIMIT 1");
echo "SEN : ".$_POST["cumle"]."
"; $cevap = $cevapal->fetch_array(); echo "TUĞÇE : ".$cevap["cevap"]; $mysqli->query("UPDATE `cumleler2` SET `cevap` = "".$_POST["cumle"]."" WHERE `id`="".$_SESSION["cumleid"]."" "); $mysqli->query("INSERT INTO `cumleler2` (cumle) VALUES ("".strtolower(trim(strip_tags($_POST["cumle"])))."")"); $_SESSION["cumleid"] = $mysqli->insert_id; } ?>

Kodlarımız yukarıdaki gibidir.

ÖRN konuşma

SEN : selam
TUĞÇE :merhaba
SEN : nasılsın
TUĞÇE :iyiyim sağ ol siz?
SEN : iyiyim sağ olun
TUĞÇE : iyi olmanıza sevindim
SEN : teşekkür ederim
TUĞÇE : rica ederim

Tuğçe için 2. konuşma (Sohbet) algoritması Etiketleri:

HAYATI KODLA'YA ABONE OLUN!!
ETKİLEYİCİ BİR YORUM BIRAK

Tuğçe için 2. konuşma (Sohbet) algoritması İle Benzer Yazılar

"Tuğçe için 2. konuşma (Sohbet) algoritması" Yazısına uygun diğer makalerler