Symbian”nın Android”den alacağı var

  • 17 Ocak 2014
  • 28 Okunma
  • 2 Yorum
  • 5 DK

andorid vs symbian

Merhaba hayatı kodla okuyucuları bu yazımda akıllı telefonlarımızdaki esnek başarılı bir o kadar da güçlü bir işletim sistemi olan Android hayatımıza ne çabuk yerleştiğini ve Symbiandan vazgeçip ne çabuk Android’e adapte olduğumuzu inceleyeceğiz.

Teknoloji her geçen gün üstüne kat kat  ilerleyip ve hatta Türkiye gündeminden bile hızlı değişmektedir, buna ayak uydurmakda biraz baş döndürücü olabilir.

 

android

Android, Google, Open Handset Alliance(google, htc, intel, motorola, qualcomm, t-mobile, ve nvidia”yi da kapsayan bir grup şirket ile bir araya gelerek, mobil cihazlar için açık standartlar getirmeyi amaçlayarak oluşturdukları gruptur) ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen, Linux tabanlı, mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilmekte olan, açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir.

Ve temelleri atılan Android ‘in keşfi adım adım başlamıştır. Google firması , Android lnc’yi sanki gelecekte olacakları biliyormuşçasına ABD’nin bir kenti olan Palo Alto”da Temmuz 2005 ‘te ufak ölçekli bir şirket açmıştır. Ve lunix tabanlı işletim sistemi mobil cihazlarda kullanılacağı dedikoduları yayılmaya başlamıştı. Open Handset Allience, 5 Kasım 2007″de Android”i kurduğunu duyururup 34 adet donanımyazılım ve telekom şirketi, mobil cihazlar için telif hakkı olmayan bir işletim sisteminin teknolojinin gelişimi için yararlı olduğu konusunda hemfikir olmuşlardır.

 

Kısacası Android doğuşu gerçekleşmiştir. Tabi bizler symbian işletim sistemli akıllı telefonlarla gururlanmaya devam ederken 2008 başlarında yerini Androide bırakmaya başladı ve hala günümüze kadarda tahta sahip çıkmaktadır. Android hali hazırda getirdiği geniş dünyası ve yapabildikleri her geçen gün tüm kullanıcıları cezbetti piyasayı eline alma konusunda da pek zorlanmadı diyebiliriz.

 

Nokia 6630 , 14 Eylül 2004 tarihinde satışa sunulan Türkiye”de 2.000 adet satılıp rekor kıran ve ilk 3G’li akıllı bir Symbian işletim sistemli telefonudur. Zamanında ki fiyata göre şuana bakılırsa nerdeyse S4 mini alınabilir.

adas

Tabi Symbian’nında hakkını yememek gerek zamanında yüzlerce forumlar bloglar ve daha fazlasında binlerce kişiyi memnun etti. Symbian işletim sisteminde yeterince kullanıp eğleneceğimiz zaman geçirebileceğimiz mağazamız yoktu fakat üretici kullanıcıydık kendi yazılımlarımızı kendi oyunlarımızı yazardık ve onları kullanırdık. Android ile hazırcılığa alıştık gibi artık bir tık ile milyonlarca uygulama oyun vs. ulaşabiliyoruz. Üretmeye , düşünmeye ve ortaya fikir atmak yerine sadece kendimizi eğlencenin büyülü kollarına bırakıyoruz

Yazar  ve Tasarımlar:

M.Eray Özünal

 

HAYATI KODLA'YA ABONE OLUN!!
ETKİLEYİCİ BİR YORUM BIRAK

Symbian”nın Android”den alacağı var İle Benzer Yazılar

"Symbian”nın Android”den alacağı var" Yazısına uygun diğer makalerler

Symbian”nın Android”den alacağı var
Youtube, İnternetsiz video izlettirecek
Youtube, İnternetsiz video izlettirecek
Symbian”nın Android”den alacağı var
Youtube videolarınızı gife çevirin
Youtube videolarınızı gife çevirin
Symbian”nın Android”den alacağı var
Youtube de html5 e geçin.
Youtube de html5 e geçin.