Service Worker nedir?

  • 14 Ekim 2017
  • 4 Okunma
  • Yorum Yok
  • 5 DK

Merhabalar Web Teknolojisi Severler,

İlk olarak Chrome’da gördüğüm bir özellikti servis worker biraz araştırınca yeni bir web teknolojisi olduğunu gördüm. Peki ne işe yarıyor?

Service worker ile internetsiz ortam işlemleri, arkaplan senkronizasyonu, Tarayıcı bildirimi gibi işlemleri yapabileceğiniz bir web teknolojisi. Kodlamak için javascript bilmeniz ve service worker için gerkeli kütüphaneleri bilmeniz yeterlidir.

Servis Worker İnternetsiz ortam işlemleri

Offline işlemler olarak geçen bu sistem şöyle çalışıyor. İsterseniz web sitenize giren kullanıcının tarayıcısına sitenizde gezdiği sayfaları cache olarak barındırarak internetsiz bir ortamdayken tekrar girmesini sağlayabilirsiniz veya internet olmadığı bir durumda sitenize girince aynı 404 sayfası gibi size özel “İnternetiniz yok” sayfası oluşturabilirsiniz. Şu an bu özelliği en iyi kullanan web.whatsapp.com

Web.whatsapp.com bir kere giriş yapın ve internetinizi kesin. En son aldığı cache ile internetsiz ortamda tekrar açılacaktır eğer cache tutamamış ise “Bilgisayar bağlı değil” diye uyarı verecektir.

Offline Page Örneği : https://app.hayatikodla.net/sw/offlinepage/

Yukarıdaki linke 1 kere giriş yapın. İnternet bağlantınızı kapatın ve sayfayı yenileyin. İsterseniz mobil chrome ile de kullanabilirsiniz.

Servis Worker Tarayıcı Bildirimi

Tarayıcı bildirimi sistemi aslında anlık hit toplamak için çok güzel bir teknoloji ve çoğu yeni nesil tarayıcılar bu teknolojiyi destekliyor. Bir çok web sitesinde dolaşırken görmüşsünüzdür “Bu web sitesi size bildirim yollamak istiyor” gibi uyarılar var ve izin verdiğinizde size yeni yazı yazdığında veya bir uyarı için bildirim yollayabiliyor. Bu sistemin temelini size bir örnek ile göstereyim.

https://app.hayatikodla.net/sw/notifications/

Yukarıdaki linke girin “Tarayıcı Bildirimini Aktif edin” butona basın sol yukarıda bir uyarı çıkacaktır. “İzin ver” butonuna basın. Sayfada değişim olacak. Sayfadaki talimatları okuyun ve tarayıcı bildirim sistemimiz hazır. İstediğiniz zaman tarayıcı bildirimi çıkabilirsiniz. Tabi bu sistem ile güvenlik nedeni ile sadece kendinize bildirim çıkabilirsiniz. 🙂

KAYNAK : https://developers.google.com/web/fundamentals/getting-started/codelabs/push-notifications/

Service Worker Arkaplan İşlemleri

Arkaplan işlemleri yazdığınız uygulamaya göre değişiklik gösterebilir. Bu örneği çok iyi anlatan bir video göstermek istiyorum.

Videoyu açıklamak gerekirse. Bir chat uygulamanız var ve internetsiz ortamda karşı tarafa mesaj attığınızda bu arkaplan da bekletilip internetiniz geldiğinde işlemi tamamlamanıza olanak tanıyor.

Test etmek için kaynak : https://jakearchibald-gcm.appspot.com/

Service Worker bu şekilde arkadaşlar. Bu teknoloji ile offline bir wikipedia geliştirilebilirmiş bunu da google söylüyor 🙂 Okuduğunuz için teşekkür ederimm.

Service Worker nedir? Etiketleri:

HAYATI KODLA'YA ABONE OLUN!!
ETKİLEYİCİ BİR YORUM BIRAK

Service Worker nedir? İle Benzer Yazılar

"Service Worker nedir?" Yazısına uygun diğer makalerler