Muhteşem Growth Hacking Nedir?

  • 8 Ekim 2017
  • 48 Okunma
  • Yorum Yok
  • 7 DK

Merhabalar Yeni Bilgi Severler,

Bugün sizlere Türkiye’de 2015 yılından itibaren değer kazanmaya başlayan ve günümüzde yavaş yavaş uzmanların çıktığı bir pazarlama sistemini tanıtacağım.

Yazıma başlamadan önce aklınızda olmasını istediğim bir cümleyi paylaşmak istiyorum

“Küçük detaylar büyük sonuçlar”

Yukarıdaki cümleyi unutmamanızı ve bu cümlenin anlamı neticesinde yazımı okumanızı rica ediyorum 🙂

Şimdi başlayalım 🙂

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking (Büyüme Taktikleri) yeni bir girişimin veya var olan bir girişimin daha popüler olması, daha etkin kullanılabilmesi, daha akılda kalıcı olması gibi girişimi kullanılmasını sağlayacak küçük değişiklikler (en az maliyet ile) büyük etki almayı sağlayacak bir pazarlama stratejisidir.

Bu stratejileri geliştirirken en az maliyet harcaması çok önemlidir ki eğer belli oranda bir maliyet harcanırsa bu reklama dönüşür. Growth Hacking ile amacımız en az maliyet ile büyük etki uyandırmak. Bunu da yapabilmek için girişiminizin olması ve bu girişimin kullanılıyor olması gerekmektedir. Hali hazırda olmayan bir girişimin Growth Hacking ile etkileşimi maalesef ki imkansızdır. (İstisna projeler hariç)

Growth Hacking Türkiye’de ne kadar biliniyor?

Şimdi sizlere bir grafik göstermek istiyorum. Grafik kaynağını sizlerde rahatça bakabilseniz diye Google Trend’den aldım.


Yukarıdaki grafikte “Growth Hacking” kelimesinin Dünya genelinde arama sonuçları gösterilmektedir. Görüldüğü gibi 2004 gibi aranma hacminde bir kıpırdama olmuş ama çok rağbet göstermemiş ama 2012 yıllarının sonlarına doğru aranma hacminde ciddi bir yükseliş var. Günümüze kadar çok az da olsa inişler yaşanmış ama hala bir yükseliş göstermekte.

KAYNAK : 01.01.2012 – 10.07.2017 Arası Grafik

Peki Türkiye’de durum nedir?


Türkiye’de durum görüldüğü gibi 2013 Ocak ayına kadar bu stratejiyi hiç duymamışız. Ocak 2013 yılında bir kıpırdama olmuş ama rağbet göstermemiş. Sonrasında temmuz 2014 te ve Ekim 2016 da en üst düzey çıkışlarını göstermiş. Alttaki linke tıklarsanız günümüzde çıkış göstermeye başladığını görebilirsiniz.

KAYNAK : 01.01.2012 – 10.07.2017 Arası Grafik

Growth Hacking Nerelerde Kullanılır?

Genellikle yeni başlayan startuplar için önerilen bu sistem var olan girişimleriniz için hatta kendiniz için bile kullanılabilir çünkü amaç dikkat çekmektir. 🙂

Kişisel Growth Hacking Örnekleri

Kişisel olarak yapılan Growth Hackinlere Linkedin üzerinden örnek vermek istiyorum. Burada amaç dikkat çekmek olduğu için aslında yaptığınız iş basit olsa da dikkat çekmek ve etkileşim toplamak için kullandığımız ünvanı daha şekilli olarak yazmak kişisel Growth Hacking’e girebilir.


Çok değişik bir örnek vermek daha istiyorum.

https://www.linkedin.com/in/gillis-haasnoot-60547a11/

Bu linkteki arkadaşımızda kendi ünvanına “Digital Overlord” yazmış 😀

Özendirmek için yapılan Growth Hacking

Bu na en güzel örnek Apple Firmasının yaptığı Iphone ile atılan maillerin imza kısmına varsayılan olarak “Iphone’umdan Gönderildi” ibaresini eklemekti.

Mailleşme genelde kurumsal firmalar arasında yapıldığı için bu ibarenin mailin sonunda yer alması bence çok zekice bir Growth Hackingti. Maliyet 0 etki büyük 😀

Arkadaşlar yazımı burada sonlandırıyorum ama bu konu üzerinde çok yoğunlaşacağımı bilmenizi isterim. Yazı dizini takip etmek isterseniz aşağıdaki abone olma formunu doldurmanız yeterli olacaktır 🙂

HAYATI KODLA'YA ABONE OLUN!!
ETKİLEYİCİ BİR YORUM BIRAK

Muhteşem Growth Hacking Nedir? İle Benzer Yazılar

"Muhteşem Growth Hacking Nedir?" Yazısına uygun diğer makalerler

Muhteşem Growth Hacking Nedir?
Growth Hacking Teknikleri
Growth Hacking Teknikleri