Hosttan Web Sitesi Taşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 9 Ocak 2017
  • 32 Okunma
  • Yorum Yok
  • 9 DK

Merhabalar Yazılım Severler,

Yazılımcıların en sevmediği olaylardan biri de sitesinin başka bir hosta taşımasıdır. Çünkü yapılması gereken bir çok şey vardır. Bunları sizler için sıralayacağım fakat önemli bir bilgilendirme yapmak istiyorum. Öncelikle yer sağlayıcı olarak aldığınız hizmetin HOST, RESELLER ve VDS ise bunlarda taşıma işlemleri değişmektedir. Bu yazımda size HOST için olan taşıma ve yapılması gerekenleri anlatacağım. Diğer hizmetler için ayrı bir anlatım yapacağım.

Şimdi eğer bir Hosting almadıysanız, alırken firma ile taşıma işleminin firma tarafından yapılıp yapılamayacağını sormanız sizin açınızdan çok daha iyi olacaktır. Bir çok firma bu işlemi ücretsiz veya 1 kereliğe mahsus yapmaktadır ama bu hizmeti yapmıyorlarsa iş başa düştü demektir.

NOT: Daha hızlı ve güvenli taşıma için cpanel kullanıyorsanız yeni paneliniz de cpanel olsun. Böylece taşıma işlemi daha hızlı yapabilirsiniz.

1. Eski sunucudan yedek alma

Eski sunucunuzdan yani hostinginizden yedeği plesk veya cpanele giriş yaparak alınabilir. İki panelde de dosya yöneticisine girip full backup alabilirsiniz ama taşıma işleminin daha hızlı olması için dosyaları ve SQL olarak iki ayrı yedek almanız daha iyi olacaktır.

1. İlk olarak taşınacak olan hostinginize cpanel veya plesk den girip dosya yöneticisine girin.
2. Ana dizin klasörüne girin ve tüm dosyaları seçip sıkıştır (Compress) yapıp zip haline getirin
3. Zip dosyasını bilgisayarınıza indirin.
4. Aynı şekilde Phpmyadmine girip sql de zip halinde veya sql uzantısı halinde indirin.

Hemen yeni sunucunuzun ftpsine girin.

1. Ana dizine eski sunucunuzdan aldığınız zip yedeğini atın.
2. Ftp den dosya atılırken yeni sunucunuzun cpanel|Plesk paneline girin ve yeni bir mysql oluşturun.
3. Mysql bilgilerini bir yere kayıt edin
4. Phpmyadmine giriş yapın ve yeni oluşturduğunuz veritabanına giriş yapın.
5. Eski sql yediğinizi içe aktar (import) yaparak yükleyin.
6. Ftp den attığınız dosya bittiyse cpanel|Plesk panelinden dosya yöneticisine girin ve zipe sağ tıklayarak zipi aç(extract) seçin ve dosyaları ana dizine açın.
7. Şimdi aldığınız mysql bilgilerini veritabanı yaptığınız php dosyanıza uygun yerlere girin.

NOT: PHP den veya yukarıda yazdıklarımı anlamayanlar lütfen hizmeti aldığınız firmaya bu işlemi yaptırın. Aksi takdirde kendi dosyalarınıza bilmeden zarar verebilirsiniz.

2. Subdomain Kontrolü Yapın

Yukarıdaki taşıma işlemi bittikten sonra subdomain (alt alan adı) kontrolü yapın. En kötü hostingde bile en az 1 adet subdomain açma yetkisi verilir. Hiç subdomain kullanmasanız bile deneme için 1 tane açın bu ipnizin veya siteye erişimin tam oturup oturmadığını kontrol etmek amaçlıdır. Subdomain oluşturduktan sonra oluşan klasörün içerisine merhaba yazan bir index.html dosyası atın hemen yayınlanıyorsa çok iyi bir hosting almışsınız demektir ama yönlenmesi veya açılması uzun sürüyorsa malesef hosting hizmetizin bulunduğu sunucunun ayarları düzgün yapılandırılmamış demektir. Tabi bazı istisnalar hariç.

3. Mailler Çalışıyor Mu?

En kötü hosting hizmeti en az 1 adet mail açmanıza izin verir. Sisteminiz gereği kullanıcınıza mail yollamak isteyebilirsiniz veya en kötüsü şifremi unuttum diyerek kendinize mail yollamanız gerekebilir. Bir mail adresi açın
ÖRN: gmail@hayatikodla.net
Açtıktan sonra rouncube gibi bir araçla giriş yapın ve kendi şahsi mail adresinize mail yollayın aynı maili şahsi mailinizden cevaplayın ve cevap haricinde sıfırdan gmail@hayatikodla.net gibi açtığınız mail adresinize mail yollayın. Mailler gelmiyor veya geç geliyorsa hostinginize sorun var demektir. Bunun nedeni genelde MX lerin tam oturmamasıdır. En az 2 gün sonra bu işlemi tekrar deneyin gene gelmeme veya geç gelme varsa hostinginiz sorun olabilir kesinlikle ticket açarak bunu firmaya bildirin.

ÖNEMLİ KISIMLAR BURADA

Aslında en önemli kısımlar burada sona koymamın sebebi biraz okunmasını istemem.

4. Ngnix|mod_deflate Kurulumu?

Cpanel ve Plesk panelde bu araçlar değişiyor gerçi işletim sistemine göre de performans değişebiliyor o yüzden hizmet alırken kurulu olan eklentileri de sormanızda yarar var. Çünkü bu eklentiler kodlama dillerinin derlenme sürelerini hızlandırıyor veya derlenmiş kodları cache alıp belli süre hafızasında tutuyor böylece aynı sorgu gelince sunucu cache diye tabir ettiğimiz etik çalışıyor ve site normalden daha hızlı açılıyor.

Sunucu Yanıt Süresi Testi Yapın

TTFB denilen sunucu cevap verme süresi çok kısa olmalı. Google’nin istediği 100ms den az olması. Hizmeti alacağınız firmadan 1 haftalık deneme paketi rica edebilirsiniz. Güçlü bir firma ise kabul edecektir.

NOT:İŞLEMLER ASLINDA DAHA UZUN BURAYA KADAR HER ŞEYİ KONTROL EDİP DOĞRU ÇALIŞIR GÖRÜYORSANIZ TEMELİNİZ SAĞLAM DEMEKTİR.

Hosttan Web Sitesi Taşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Etiketleri:

HAYATI KODLA'YA ABONE OLUN!!
ETKİLEYİCİ BİR YORUM BIRAK

Hosttan Web Sitesi Taşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler İle Benzer Yazılar

"Hosttan Web Sitesi Taşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler" Yazısına uygun diğer makalerler

Hosttan Web Sitesi Taşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Youtube, İnternetsiz video izlettirecek
Youtube, İnternetsiz video izlettirecek
Hosttan Web Sitesi Taşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Youtube videolarınızı gife çevirin
Youtube videolarınızı gife çevirin
Hosttan Web Sitesi Taşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Youtube de html5 e geçin.
Youtube de html5 e geçin.