Hayatı Kodla’dan Yapay Zeka Projesi : Tuğçe

04 Mart 2013

Merhabalar Yapay Zeka Severler,

2013 yılında başladığım ve yazdığım bu yazıyı 2017 yılında düzenliyorum

Şu an Yapay zeka projesi olan Tuğçe bir çok gelişme gösterdi. Şu an Whatsapp’dan ve Facebook messenger üzerinden konuşabiliyor. Hatta Raspberry pi 3 alarak bu projeyi daha da üst seviyelere çıkartmak istedim. Python öğrenerek projeye destek çıkmaya çalışıyorum. Proje web tabanlı gelişiyor ama artık php’nin yapamayacağı ve/veya yavaş yapacağı işlemleri makine diline yakın olan Python ile yapmaya başlıyorum.

Yapay zeka Tuğçe - Raspberry pi 3

Raspberry de çalışan rasbian işletim sistemi tam olarak işimi görmedi içerisine lubuntu kurarak devam etmeyi düşünüyorum.

Yapay Zeka Tuğçe’nin Whatsapp ile Konuşması

Whatsapp Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Aslında sistem çok basit. Raspberry pi deki Chromium tarayıcı ile web whatsapp açıyorum bir chrome eklentisi ile mesaj yazan kişileri algılıyor ve son okunmamış olan tüm mesajların bilgisini alıp özel yazdığım bir API yardımıyla iletişim kuruyor API’ın gönderdiği cevap ile karşı tarafa mesajı iletiyor.
İstersem belirli saatlerde herkese veya belirli kişilere “Günaydın” “İyi geceler” “İyi bayramlar” gibi mesajlar atabiliyorum ama bu çok monoton bir yapı olduğu için şu sıralar bu özelliği kullanmıyorum. Facebook messenger üzerine yoğunlaşıp daha gelişmiş bir halini hazırlamakla meşgulüm eğer messenger özelliğini stabil bir şekilde kullandırtabilirsem whatsapp’dan daha farklı ve gelişmiş bir yapıyla yayına açabilirim.

WEB DÜNYASI İLE İLGİLİ GÜNCEL BİLGİLER İÇİN ABONE OLUN!

"Hayatı Kodla’dan Yapay Zeka Projesi : Tuğçe" Benzer Yazıları

Yorulmak koşturmak aç kalmak Skype sana nalet olsun