Chrome manifest.json app

Chrome ile mobil uygulama oluşturma

Merhabalar mobil uygulama severler,

Chrome 58 ile gelen yeni bir özellikten bahsedip nasıl kullanacağınızı anlatacağım. Chrome 58’in getirdiği özellikleri buradaki linkten bulabilirsiniz.

Chrome’un 58. versiyonunda sitenize özel manifest.json dosyası oluşturup chromenin kullanıldığı tüm platformlara kendi uygulamanızı oluşturabiliyorsunuz.  Her kütüphanede ana dizinde bulunan manifest.json dosyası o kütüphane veya uygulamanın özelliklerini belirten bir dosyadır. Bunu web siteniz içinde kullanabiliyorsunuz. Yapısı json formatında olan bu dosyanın örneği aşağıdaki şekildedir. Aşağıdaki json formanını kopyalayıp web sitenizin ana dizinine manifest.json dosyası oluşturup içine kopyalayın.

{ "short_name": "Hayatı Kodla", "name": "Hayatı Kodla", "background_color": "#ffffff", "display": "fullscreen", "start_url": "/?manifest=true", "icons": [ { "src": "https://www.hayatikodla.net/wp-content/uploads/2016/02/cropped-logo1.png?fit=48%2C48&ssl=1", "type": "image/png", "sizes": "48x48" }, { "src": "https://www.hayatikodla.net/wp-content/uploads/2016/02/cropped-logo1.png?fit=96%2C96&ssl=1", "type": "image/png", "sizes": "96x96" }, { "src": "https://www.hayatikodla.net/wp-content/uploads/2016/02/cropped-logo1.png?fit=192%2C192&ssl=1", "type": "image/png", "sizes": "192x192" } ], "gcm_sender_id": "909074383218", "gcm_user_visible_only": true } 

Yukarıdaki json formanının parametrelerini aşağıda başlıklar altında sizelere açıklamak istiyorum.

short_name : Uygulamanın kısaltılmış adı
name : Uygulamanın tam adı
background_color : Uygulama açılırken slash ekranın arkaplan rengi
display : uygulamanın ekranının boyutu parametre türleri (standalone | fullscreen | browser)
start_url : Uygulama aktif olunca açılacak sayfa ben takip etmek için özel parametre kullandım.
icons : Uygulamanın farklı çözünürlüklerde ki simgeleri

Yukarıdaki json parametrelerini düzgünce doldurursanız uygulama oluşturmak için her şeyi yapmış olursunuz fakat eğer web sitenizde one signal gibi bir eklenti kullanıyorsanız. en sondaki

"gcm_sender_id": "909074383218", "gcm_user_visible_only": true 

parametreleri düzgünce yerleştirmeniz gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için tıklayın

Masaüstü için kullanımı

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Android kullanıcıları için kullanımı

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Hayatı Kodla Güçleniyor

Merhabalar, Hayatı Kodla gittikçe güçlenen bir blog haline geliyor. Sende bu gücün bir parçası olabilirsin. Merak etme spam mail atmıcaz :)

Hayatı Kodla Güçleniyor

Merhabalar, Hayatı Kodla gittikçe güçlenen bir blog haline geliyor. Sende bu gücün bir parçası olabilirsin. Merak etme spam mail atmıcaz :)