Canlı bloglama nedir?

  • 10 Haziran 2015
  • 46 Okunma
  • Yorum Yok
  • 4 DK

Merhabalar Blogcu arkadaşlar,

Bugün son dönemlerde daha çok dikkatimi çeken bir olayı anlatmak istiyorum. Genelde haber ve teknolojisi sitelerinde yapılan bir uygulama adı “Canlı bloglama” olarak geçiyor yani bir nevi “liveblogging”.

Canlı bloglama aslında biraz araştırınca 2000″li yıllarda haber sitelerinde kullanılmaya başlanmış bazı ünlü dergiler gazete siteleri seminerlerden anlık bilgi aktarmak için bu özelliği kullanmış ama tabi sosyal medya daha çok yayılmaya müsait olduğu için bloglar da bu özellik pek de kullanışlı olmamış.

Aslında bakarsanız sosyal medyada da aynı özellik mevcut ve daha deminde dediğim gibi yayılma oranı daha fazla ama sosyal medyanında şöyle bir dejavantajı var. Ulaştığınız kişiler sizi anlık olarak takip etsede ulaşamadığınız kişilere bu anlık bilgileri gösteremiyorsunuz.

Örnek ile anlatmak istiyorum. Günümüzde yani 2015 yılında canlı bloglamayı teknoloji siteleri microsoft, google veya phpkonf gibi önemli seminerlerin verildiği zamanlarda kullanıyorlar. Eğer bu siteler bunu sadece sosyal medyada kullansaydı bu semineri takip etmek isteyen kişiler bu bilgilere ulaşamayacaklardı. Neden derseniz şu yüzden sosyal medya güncel kalması gereken bir platform güncel olmadığı zaman takipçileriniz artık size uğramaz güncen olduğunuzda ise bu bilgiler arka taraflarda kalıp ulaşılamaz olacak ama kendi sitenizde canlı bloglama yaparsanız bu bilgiler sizin sitenizde kalacağı için ve google tarafından de index alıp o kelimede çıkacağınız için o an bu bilgiye erişemeyen kullanıcı sonradan aratıp bu bilgilere ulaşacaktır. Bu da sizin içerik kalitenizi arttıracak ve tarihi kaçıran kullanıcılarında bilgilenmesine yarayacaktır.

Bende bu yazımda sizlere ufak bir canlı bloglama örneği sunucağım ve wordpress de bir eklenti önereceğim umarım sizde bu özelliği kullanıp güzel bilgiler sunabilirsiniz.

HAYATI KODLA'YA ABONE OLUN!!

Canlı bloglama nedir? İle Benzer Yazılar

"Canlı bloglama nedir?" Yazısına uygun diğer makalerler

Canlı bloglama nedir?
Youtube videolarınızı gife çevirin
Youtube videolarınızı gife çevirin
Canlı bloglama nedir?
Yazılım yaparken yapılan bazı mantık hataları
Yazılım yaparken yapılan bazı mantık hataları
Canlı bloglama nedir?
Yapay zeka dili algoritması
Yapay zeka dili algoritması