Aramax.com.tr virüsünü kaldırma silme

Aramax.com.tr virüsünü kaldırma silme

  • 16 Haziran 2013
  • 35 Okunma
  • 74 Yorum
  • 5 DK

Merhabalar arkadaşlar bu yazıya ulaştıysanız sizinde başınıza bu aramax.com.tr laneti gelmiş demektir merak etmeyin burdaki yazıyı uygularsanız bu virüsten kurtulacaksınız 🙂

Bu virüs benim çalışma arkadaşım Taner Aydos”un başına geldi bi talihsizlik yüzünden bu virüs şirket bilgisayarına bulaştı beraberce çözümünü bulduk.

Şimdi biraz bu virüsten bahsedeyim.

Bu virüs diğer ana sayfa değiştiren virüslerden biraz farklı uzmanca yazılmış bir virüs normalde ana sayfa değiştiren virüsler masaüstündeki tarayıcı kısayolunun gerçek exe yolunun sonuna kendi sitesinin adını koyarak ana sayfayı değiştiriyor siz ayarlardan ana sayfayı değiştirseniz bile yoldaki site adresi ana sayfa oluyor. Bu site adresini silerseniz bu ana sayfa virüsünden rahatça kurtulabiliyorsunuz ama bu aramax çok başka sizin bilgisayarınıza bir exe bulaştırıyor bu exe sürekli olarak kısayolları değiştiriyor regeditten “Start Page” değerini değiştiriyor.

Nasıl temizlicez?

Temizlemesi şöyle yukarıda bahsettiğim gibi bu virüs bir exe kullanıyor bu exe silince herşey normal haline dönüyor. Şimdi anlatacalarımı tek tek takip edin ve bu virüsden kurtulun.

1 – CTRL + ALT + DEL tuşlarına basın XP kullanıyorsanız direk görev yöneticisi gelecektir ama Windows 7 veya Windows 8 kullanıyorsanız bir menü gelecektir oradan görev yöneticisini seçin.

q4wrc

Resim için Emreye teşekür ederim

2 – Windows 7 de işlemler den Windows 8 de ayrıntılar tabını seçin orada “systemBrowser” isminde 2 tane işlem olacak ona sağ tıklayın ve “Dosya Konumunu Aç” menüsünü seçin size system32 klasörü içerisinde seçili bir exe dosyası gösterecek bunu silin. Karşınıza “bu exe kullanılıyor” gibi bir uyarı çıkacak o pencere kalsın bunu bilerek yaptık neden derseniz exe kendini yeniden başlatıyor silme komutu kalırsa exe baştan başlatamaz. Şimdi görev yöneticisine tekrar dönelim buluduğumuz işlemi sağ tıklayıp “İşlem Ağacını Sonlardır” diyoruz 2 tane demiştim sizde daha fazla olabilir systemBrowser yazan hepsini kapatın ve silerken uyarı veren penceremizde “Yeniden dene” ye tıklıyoruz ve exemiz siliniyor. Daha işlemlerimiz bitmedi.

3 – Bütün tarayıcı simgelerinie sağ tıklayıp “Özellikler” menüsünü seçin ve “Hedef” deki yolun sonundaki aramax.com.tr silin.
Şimdi bu lanet virüsten tamamen kurtuldunuz ve bu bilgiyi aldıktan sonra aslında bütün bu ana sayfa virüslerinden nasıl kurtulacağınızıda öğrenmiş oldunuz 🙂

4 – Tarayıcıların ayarlar menüsünden Ana sayfa ve yeni sekme sayfalarının ayarlarını istediğiniz gibi yapın.

HAYATI KODLA'YA ABONE OLUN!!
ETKİLEYİCİ BİR YORUM BIRAK

Aramax.com.tr virüsünü kaldırma silme İle Benzer Yazılar

"Aramax.com.tr virüsünü kaldırma silme" Yazısına uygun diğer makalerler

Aramax.com.tr virüsünü kaldırma silme
Youtube, İnternetsiz video izlettirecek
Youtube, İnternetsiz video izlettirecek
Aramax.com.tr virüsünü kaldırma silme
Youtube videolarınızı gife çevirin
Youtube videolarınızı gife çevirin
Aramax.com.tr virüsünü kaldırma silme
Youtube de html5 e geçin.
Youtube de html5 e geçin.