Arama Motorları 3'e Ayrılıyor

  • 1 Ocak 2017
  • 31 Okunma
  • Yorum Yok
  • 5 DK

Merhabalar Güncel Haber Severler,

Türkiye’nin milli arama motorunu haberini herkes duymuştur. Ben de bu haber üzerine bir yazılımcı olarak biraz araştırmalar yaptım ve yapılması gereken veya şu an yapılan bir işlemi sizlere duyurmak istiyorum. Belki de bu haberi ilk defa benden duyacaksınız.

Arama motorları başlıkta da belirttiğim gibi üç kısma ayrılacak ve bu üç bölüm sadece kendi aralarında işlev görecek,
bunları başlıklar halinde belirteceğim.

İNSANLARA ÖZEL ARAMA MOTORU

Bu arama motoru insanlar için özel bir arama motoru yani şu an kullandığınız arama motorları.

Son dönemlerde Türk milli arama motoru haberleri de gündemde yerini aldı ve tabi Türkiye’ye özel bir arama motoru için tüm yazılımcılar kolları sıvadı. Tabi ben de kendi çapımda bir arama motoru için kolları sıvadım. Araştırma ve geliştirmelerimi bu blog sayfasında sizlere yazarak aktaracağım.

YAPAY ZEKA ARAMA MOTORLARI

Bu arama motorları insanlara aslında sunulmayacak sadece developer olanlara geliştirmeleri için api tarzında bir servis sunulacaktır. Google, Facebook şu an bunun üzerinde çalışmalara başladı ama şu an testlerden geçebilen bir yapay zeka olmadığı için yani tam olarak insanlara sunulabilecek bir yapay zeka olmadığı için şu an arkaplanda çalışmalar sürdürülmektedir.

Bu arama motorunun asıl amacı yapay zekanın internette daha verimli arama yapıp istediği sonucu net olarak öğrenebilmesi için özel bir arama motoru olacak. Örneğin sohbet ederken veya emir verirken;

“Bana röpteşambırımı getir” dediğiniz de röpteşambırın ne olduğu bu özel arama motorundan en, boy, renk çeşitleri, görünüş gibi özellikleri alıp, öğrenip, veritabanına kayıt edip işlemi gerçekleştirebilecektir.

NESNELERİN ARAMA MOTORU

Bu arama motoru sabit duran veya sabit işlemler yapabilen nesneler veya aletler için özel bir arama motoru olacak.
ÖRN: Evdeki kombiyi otomatik moda aldığınızda hava durumunu bu arama motorları sayesinde aratıp kullanıcının yönlendirmesine gerek kalmadan kendini, hava soğuksa sıcak moda alarak ortamı gerektiği sıcaklığa getirebilecek.

Umarım bu kısa yazımda sizlere gerekli bilgiyi ufkunuzu açacak şekilde anlatabilmişimdir. Sizin de böyle düşünceleriniz varsa yorum kısmına yazmanızı rica ediyorum.

Arama Motorları 3'e Ayrılıyor Etiketleri:

HAYATI KODLA'YA ABONE OLUN!!
ETKİLEYİCİ BİR YORUM BIRAK

Arama Motorları 3'e Ayrılıyor İle Benzer Yazılar

"Arama Motorları 3'e Ayrılıyor" Yazısına uygun diğer makalerler