App Store Optimizasyonu (ASO) Nedir?

 • 16 Ocak 2018
 • 34 Okunma
 • Yorum Yok
 • 18 DK

Gün geçtikçe farklı konular karşımıza çıkıyor. Uygulama üzerinden insanlara ulaşmak için de SEO gibi ASO çalışması yapmak, hedeflediğimiz anahtar kelimelerin aramalarında uygulamamızın da ilk sonuçlarda çıkmasını istemek en doğal hakkımız. “App Store Optimizasyonu Nasıl Yapılır?” diye merak ediyorsanız işte size ipuçları.

Uygulama Mağazası Optimizasyonu (ASO), uygulama mağazası arama sonuçlarında ve en iyi grafikler sıralamasında daha üst sıraya ulaşmak amacıyla mobil uygulamaların optimize edilmesi sürecidir. Web siteleri için arama motoru optimizasyonu (SEO) ile olan benzerlikleri nedeniyle, uygulama mağazası optimizasyonu da App Store SEO, Uygulama Arama Optimizasyonu ve Mobil Uygulama SEO olarak anılır.

Uygulama Mağazası Optimizasyonu (ASO) Tatikleri

1. Adım: Doğru uygulama mağazası anahtar kelimelerini bulun

Uygulama mağazası arama sıralamalarını iyileştirmenin en büyük yönlerinden biri, anahtar kelime seçmektir. Böylece, uygulama arama optimizasyonu çalışmalarınız doğru uygulama mağazası anahtar kelimelerinden uygulamaya başlayacaktır.

a) App Store Anahtar Kelimeleri Fikirler

Başlamak için en az 50 uygulama mağazası anahtar kelimeleri bulmaya çalışın. Bunun içinde rakiplerin applerine bakarak kelimeleri belirlemeniz mümkün.

Uygulama kullanıcı yorumlarını içerisindeki kelimelerin app store search engine tarafından dizine eklendiğini biliyor muydunuz?

b) App Store Anahtar Kelimelerinizi Optimize Edin

 • Uzun kuyruk App Store Anahtar Kelimeleri Seçin
 • Zayıf App Store Anahtar Kelimelerini İptal Edin

2.Adım: Uygulama mağazası anahtar kelimelerini doğru yerlere yerleştirin

Metni, uygulama mağazası anahtar kelimelerinizle doldurmanız gereken birkaç meta veri vardır.

IOS 11 için anahtar kelimeniz 30 Karakter ile sınırlıdır. Google Play için ise 50 karakterdir.

Gerçek marka adını kısa ve tatlı tutun. Daha sonra, bu kısa marka adını birkaç anahtar kelime ile ekleyebilirsiniz; bunlar genellikle bir tire veya noktalı virgülden oluşur.

Ayrıca, özellikle de App Store’da URL’ye uygun karakterleri kullanmak önemlidir. Çünkü iOS, uygulama URL’nizi oluşturmak için uygulama adını kullanır. Ayrıca, uygulama adınızda ticari marka veya telif hakkı simgesi gibi özel karakterlerden kaçının. Uygulama adınız yerine alakalı uygulama mağazası anahtar kelimelerini taramak için iTunes’un uygulamanızın sayısal kimliğine başvurmasına neden olacaklardır.

MobileDevHQ’ya göre, başlığınızdaki anahtar kelimeleri kullanmak, sıralamalarda %10.3’e kadar artış sağlayabilir.

Uygulama altyazı (Yalnızca iOS App Store için)

Uygulama altyazıları, yalnızca Apple App Store’da bulunan iOS 11’de tanıtıldı. Bu alan, uygulama adının altında görünür ve yalnızca 30 karakterle sınırlandırılmıştır.

Bu alana uygulamanızın değerini iletmek için bazı anahtar kelimeler eklemek idealdir. Daha da önemlisi, altyazılarınızın içeriği uygulama mağazası aramasında dizine eklenecek, bu nedenle önemli anahtar kelimeleri kapsayan uygulama altyazılarından en iyi şekilde yararlanmaya dikkat edin.

Uygulama Açıklaması (Google Play Store için)

Play Store, uygulama açıklamalarınızda zengin biçimlendirme ve emoji sağlar. Açıklamanızın öne çıkmasını ve okunmasını kolaylaştırmak için bu özelliklerin yanı sıra aralıklarla ve madde işaretli listelerden de yararlanın.

Örnek Emoloji Description görmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Uygulama açıklaması (iOS App Store için)

Ortalama %5 kullanıcı yalnızca Google Play’deki kısa açıklamanın altındaki “oku” düğmesini tıklıyor. Bu sayı, iOS App Store’da daha düşüktür ve yalnızca %2’lik bir hızla çalışmaktadır.

Uygulama Tanıtım Metni (Yalnızca iOS App Store için kullanılabilir)

Uygulama altyazı alanı gibi, uygulama tanıtım metni de iOS 11’de tanıtıldı. Açıklama açıklamanın en üstünde ve yalnızca 170 karakterle sınırlı.

App Store Anahtar Kelime Alanı (Yalnızca iOS App Store’da kullanılabilir)

 • 100 karakterin tümünü kullanın
 • Her bir anahtar kelimeyi virgül ile ayırın
 • Boşluk, makale ve edatlardan kaçının
 • Anahtar kelimeyi tekrar etmeyin
 • Kelimeleri şirket adınıza, uygulama adına ve uygulama kategorisi adlarına eklemenize gerek yok.

Uygulama İçi Alışlar

 • IOS App Store’da, uygulama içi satın alma işlemlerinin adları (IAP), uygulama mağazası aramasında dizine eklenir.
 • Ayrıca, iOS 11’de her bir IAP’nin kendi görüntü adı, tanıtım resmi ve açıklaması bulunur. Uygulama içi satın alma işlemleri, uygulama arama sonuçlarında da görünebilir ve Bugün, Oyunlar ve Uygulamalar sekmelerinde yer alabilir. Ürün sayfanızda en fazla 20 IAP görüntüleyebilirsiniz.
 • Uygulama mağazası arama potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmak için yaratıcı olmanız ve IAP öğelerinizin adlarına bazı uygulama mağazası anahtar kelimeleri içermesi gerekir.

3.Adım: Ziyaretçileri kullanıcılara dönüştürme

Uygulama mağazası anahtar kelimesi optimizasyonundan sonra, uygulama mağaza sayfasını optimize etmek, ASO’nun bir sonraki çekirdeğidir.

Uygulama arama optimizasyonunun ilk amacı, uygulama yüklemelerini artırmaktır. Bu amaçla, uygulama ayrıntıları sayfası, uygulama mağazası sayfası ziyaretçilerini uygulama kullanıcılarına dönüştürmek için yeterince ikna edicidir.

Uygulama Simgesi

İyi bir simge tasarlamak için tasarımınızı basit ve dikkat çekici tutun. Küçük alanı birçok öğe veya kelime ile sıkıştırmayın. İnsanların ilk izlenenden sonra simgeyi hatırlamasını istiyorsunuz, bu nedenle çok fazla gürültülü olmayan basit tasarımlar en iyisidir. Ayrıca, App Store / Google Play’in gerektirdiği en küçük boyuta küçültüldüğünde simgenizin yine de iyi görüneceğinden emin olun. Açık ve koyu arka planlara karşı da iyi görünmelidir.

Tasarımlar için ilham almak için, kategorinizdeki ve Apple / Google’ın en çok tercih edilen uygulamalarına göz atın. Ayrıca, markanızın karışıklığını önlemek için simgenizin rakibinizden farklı olduğundan emin olun. Karşıt renkler, farklı şekiller veya çerçeve ilavesi de yardımcı olabilir.

Ekran görüntüleri

 • En iyi iki ekran görüntüsünü kullanmak dönüşümlerinizi% 25 oranında artırabilir!
 • Görüntülerini dikey tutun. Kullanıcılar ekran görüntüleri dikeyken dar ekranlarda daha fazla ekran görüntüsü görebilirler.

Ekran görüntülerinize giriş, kayıtlar, satın alma formları, reklamlar ve hatta “Hoş Geldiniz” ekranını kullanmaktan kaçının. Kullanıcılarınıza uygulamanızı neden sevmesini istemek için ekran görüntülerinden en iyi şekilde yararlanın.

Video Önizleme

Bir video çekimi yapmak zor olabilir ama kurulum oranlarını %23 oranında arttırabilir.

 • İzleyicinin dikkatini çekmek için ilk 5 saniyenizi kullanın
 • Tüm özelliklerin yerine en iyi özelliklere odaklanın
 • Ses kapatıldığında bile videonuz mantıklı olmalıdır
 • Harekete geçirici mesajı ekleyin

Aşağıdaki linklerde örnek videolar görebilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=in.redbus.android

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.goeuro.rosie

IOS 11’in uygulama mağazası arama sonucu sayfasında, iOS 10’daki gibi yalnızca iki taneden çok üç App Preview videosu ve / veya ekran resmi görünebilir. Videolar daima ekran görüntülerinden önce görüntülenecek ve ilk video otomatik olarak oynatılacaktır. ses varsayılan olarak sesi kapatılır.

Uygulama Boyutu

Uygulamanızı 100 MB’den daha küçük yapmaya çalışın. Kullanıcılar, hücresel servisi kullanarak 100 MB’dan daha fazla olan uygulamaları indirememeleri nedeniyle olur.

Uygulamanız için 100 MB yeterli olduğunu düşünmüyorsunuz? Clash of Clans’a bir göz atın. Onun IOS sürümü sadece 85.3 MB.

Güncelleme Sıklığı

Düzenli güncellemelerin bırakılması pek çok avantaja sahiptir. Kullanıcı sadakatini geliştirir ve bir uygulamanın üstü açık tutar; uygulamanız uygulama mağazalarında güncelleme listesinde görünür. Apple ve Google ayrıca, uygulamanın taahhütünü gösterdiğini ve hala sürdürülmekte olduğunu gösterdikleri için uygulama güncellemelerini görmekten hoşlanıyor.

Elbette, yalnızca bir güncelleme yapma uğruna bir güncelleme yapmamalısınız. Güncellemeleriniz hata düzeltmeleri veya geliştirmelerle uygulamanızı her zaman bir şekilde geliştirmelidir.

Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.

İncelemelere Cevap Vermek

 • Uygulamanızın büyük bir sürümünü takiben hemen tüm geri bildirimlere cevap vermeyi deneyin.
 • Her incelemeye yanıt veremiyorsanız, incelemelere öncelik verilen en düşük yıldız derecelendirmeleri veya uygulamanızın en yeni sürümüyle ilgili teknik sorunlardan söz ettirmeyi deneyin.
 • Kullanıcıların daha eski incelemelerde bahsedilen sorunları düzelten bir uygulama güncellemesi yayınladığınızda, güncellemelerinizin endişelerini belirttiğini bildirmek için ilgili incelemeleri yanıtlamayı düşünün.
 • Bir kullanıcı, yanıtınızın yanıtını yanıtladığını veya teknik sorunlarını düzelttiğini belirtirse, derecelendirmelerini ve incelemelerini güncellemelerini isteyebilirsiniz.
 • Yanıtlarınızın bir parçası olarak gelecekteki uygulama güncellemeleri hakkında kullanıcılardan geri bildirim istemek suretiyle daha derin etkileşim sağlayabilirsiniz.

App Store Optimizasyonu (ASO) Nedir? Nasıl yapılır? gibi sorularınız olursa, yorum yapabilirsiniz.

HAYATI KODLA'YA ABONE OLUN!!

App Store Optimizasyonu (ASO) Nedir? İle Benzer Yazılar

"App Store Optimizasyonu (ASO) Nedir?" Yazısına uygun diğer makalerler

App Store Optimizasyonu (ASO) Nedir?
İndirim Kuponu : İndirimli Alışveriş Dünyası
İndirim Kuponu : İndirimli Alışveriş Dünyası