6 Adet Yeni Web Özelliği

  • 18 Ağustos 2016
  • 48 Okunma
  • Yorum Yok
  • 6 DK

Merhabalar Web yazılım severler,

Bugün sizlere web teknolojilerinin günümüzü ve geleceği hakkında ufak bir bilgilendirme yapmak istiyorum.
web teknolojileri gün geçtikçe gelişiyor fakat işin kötü yanı her site bunu gösteremiyor çoğu web sitesi yapıldığı tasarımla yıllarını geçiriyor arada bir googlenin güncellemeleri istekleri değiştiği için eskide kalmış web siteleri güncelleniyor ÖRN mobil uyumlu olma zorunluluğu bir çok web sitesinin değişmesine neden oldu gerek responsive gerek subdomain ile mobil uyumlu hale gelen siteler genede tam olarak 2016 web teknolojilerini kendi bünyesinde yasıtamadı. Bu demek değildir ki web teknolojileri gelişmiyor. Şimdi sizlere bir kaç örnek listelemek istiyorum.

1- Sayfa içi referans linkleme
Örnekler veya kaynaklar veren bir içeriğe sahip iseniz başlığın yanında #hash kullanarak demoya veya örnek içeriğe link vermek. Bu linki # olduğu için google indexlemiyor zaten sayfa içerisinde olduğu içinde bir backlinkde sayılmıyor.

2- Sesli butonlar
Aslında çok eskiden beri bu özellik vardı ama trend olması bekleniyordu sanırım 2016 yılında çoğu web sitesinde yavaş yavaş gelmeye başladı

3- Tek sayfada multi yazı gösterme
Bu özellik şu an haber ve teknoloji sitelerinde mevcut. Her hangi bir yazıyı açıp aşağı doğru gittiğinizde sıradaki yazı sayfanın altına otomatik olarak yükleniyor ve adres çubuğundaki url değişiyor sayfayı yenilerseniz de o yazıdan başlıyor.

4- Logo altı gerekli menüler
Logo altı menü
Logoların çok sade kaldığı düşünen tasarımcıların yeni yaptığı özelliklerden biride logonun üstüne gelince bir popup açılıyor ve orada Ana sayfa iletişim hakkımızda gibi menüler çıkıyor. Yer kazanmak açısından bence süper olmuş. Bu özellik teknoloji sitelerinde kullanılıyor.

5- Mouse olayları
yeni mouse olayları
Yine çok eskiden beri olan bir özellik olan sağ tık özelliğini değiştirip artık sitenin tasarımına uygun yeni menüler karşımıza çıkıyor. Klasik bir sağ menüden çıkıp daha kullanışlı bir menü ile karşılaşıyoruz.
Tabi bununla bitmiyor mobilden alışkın olduğumuz uzun basma çift tıklama sağa sola kaydırma işlevleride yeni teknolojiler arasında çok kullanılmaya başlandı. ÖRN ctrl basıp mouseyi basılı halde sağa kaydırınca önceki sayfaya gitme gibi.

6- Tarayıcı push kullanma
Eminim karşınıza çıkmıştır hatta benim sitemde bile var sizden bildirim yollamak için izin istiyor. İzni verirseniz site kapalı bile olsa herhangi bir yenilikte size bildirim geliyor. Böylece site kendine hit çekebiliyor. Ben wordpress için onesignal kullanıyorum.

HAYATI KODLA'YA ABONE OLUN!!

6 Adet Yeni Web Özelliği İle Benzer Yazılar

"6 Adet Yeni Web Özelliği" Yazısına uygun diğer makalerler

6 Adet Yeni Web Özelliği
Youtube videolarınızı gife çevirin
Youtube videolarınızı gife çevirin
6 Adet Yeni Web Özelliği
Yazılım yaparken yapılan bazı mantık hataları
Yazılım yaparken yapılan bazı mantık hataları
6 Adet Yeni Web Özelliği
Yapay zeka dili algoritması
Yapay zeka dili algoritması